Badania nad Pulsatilla patens w celu ochrony ex situ tego gatunku i reintrodukcji na stanowisko w Sadowej Górze
Jedną z metod ochrony ex situ (poza naturalnym środowiskiem) rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, jest namnażanie in vitro (w warunkach sterylnych, „w szkle”), a następnie wprowadzenie tak zregenerowanych roślin na stanowiska naturalne i/lub do ogrodów botanicznych. Wydawać by się mogło, że jest to prosta i szybka technika. W praktyce jednak tak nie jest. Należy pokonać kilka krytycznych etapów:
1) wybrać materiał (eksplantat) wyjściowy (fragment organu rośliny lub siewki);
2) dobrać rodzaj sterylizacji materiału;
3) wybrać rodzaj pożywki i roślinnych regulatorów wzrostu (hormonów) do indukcji rozwoju pędów przybyszowych i/lub zarodków somatycznych (zarodki powstają z komórek eksplantatu, bez udziału procesu zapłodnienia);
4) dobrać pożywkę i regulatory wzrostu do ukorzeniania namnożonych pędów przybyszowych;
5) ustalić warunki aklimatyzacji (dostosowywanie roślin do warunków niesterylnych).
Wszystkie te etapy wymagają wielokrotnych powtórzeń i testowania. Jeżeli namnożenie w warunkach in vitro roślin zakończy się sukcesem, to kolejnym etapem jest sprawdzenie ich zgodności genetycznej i poziomu ploidalności (czy nie doszło do zwielokrotnienia liczby chromosomów) z osobnikami tego gatunku z natury, wykorzystując techniki biologii molekularnej. Na naturalne stanowiska można wprowadzać (reintrodukować) jedynie osobniki zgodne genetycznie z roślinami występującymi w naturalnych populacjach. Niekiedy cała droga namnażania in vitro i aklimatyzacji jest bardzo długa.
Namnażanie in vitro sasanki otwartej (Pulsatilla patens) jest realizowane przez zespół naukowców doświadczonych w badaniach nad roślinnymi kulturami in vitro i embriologią eksperymentalną roślin w pracowni in vitro Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wyposażonej w odpowiedni sprzęt i pomieszczenie hodowlane. Eksperyment mikropropagacji został podzielony na dwa etapy: 1) opracowanie protokołu mikropropagacji dla sasanki wykorzystując do testowania sasankę zwyczajną (Pulsatilla vulgaris - nasiona i sadzonki dostępne komercyjnie i w ogrodach botanicznych) ze względu na niską dostępność nasion i roślin sasanki otwartej z terenów Polski południowej; 2) mikropropagację i aklimatyzację sasanki otwartej na podstawie opracowanego wcześniej protokołu dla sasanki zwyczajnej.
Prace realizowane przez Zakład Cytologii i Embriologii Roślin, Instytut Botaniki, Uniwersytet Jagielloński
w składzie:
dr hab. Aneta Słomka
mgr Justyna Żabicka
mgr Piotr Żabicki
prof. dr hab. Elżbieta Kuta